W ub.roku szkolnym ( 2016/17 ) rozpoczęliśmy wędrówkę Głównym Szlakiem Beskidzkim.

I etap zaczęliśmy od Wołosatego w Bieszczadach i zakończyliśmy w Dukli w Beskidzie Niskim. W rajdzie wzięło udział 28 uczniów. Organizatorem była Maria Bielińska zaś drugim opiekunem Weronika Wąsiakowska, która fantastycznie sprawdziła się w tej roli.Jaka była atmosfera najlepiej pokażą zdjęcia! Oczywiście fantastyczna i pouczająca!

II etap GSB zrobiliśmy wiosną tego roku tzn. od 20 do 26 maja 2017r. Nocą 20 maja dotarliśmy do schroniska w Chyrowej w Beskidzie Niskim skąd następnego dnia rozpoczęliśmy wędrówkę szlakiem czerwonym GŁÓWNEGO SZLAKU BESKIDZKIEGO. W rajdzie wzięło udział 28 osób. W tym 6 absolwentów. Jak ważne jest posiadanie mapy i kompasu dowiedzieliśmy się już pierwszego dnia. Pochmurno, deszczowo i zgubiliśmy szlak, ale prawidłowe odczytanie mapy z kompasem i powrót do punktu wyjścia pozwoliło nam trafić na trasę. Lekcja uważności!
 Przeszliśmy Beskid Niski z kolejną lekcją! Pokory! Tak, tak! Niby góry niskie, ale za to jakie przewyższenia! Ludzie, którzy uważali się za silnych dostali nieźle w kość! Pokonywaliśmy krzaki i bagniste tereny! Wciąż towarzyszyła nam lekcja uważności. Oto zdjęcia, które mówią jak było:

SKKT DREPTUSIE I LO 4 do 6 maja 2017r. „ Dreptusie” tym razem na tratwach..
Na początku maja 21osobowa grupa SKKT „ Dreptusie” pod opieką p. Marii Bielińskiej i dwóch wolontariuszy- Julii Skrzekut i Szymona Witkosia- wybrała się na spływ tratwami po Biebrzy.
Największy niepokój budziłą aura niespotykana o tej porze roku, zwłaszcza, że w dniu wyjazdu nie tylko padał deszcz, ale też wiał silny wiatr. Na szczęście wszystko odbyło się zgodnie z planem, bez „ niespodzianek”. "Dreptusie” zwiedziły Biebrzański Park Narodowy, twiedzę Osowiec, Regionalną Izbę w Sztabinie. Podczas spływu można było podpatrywać lęgowiska ptaków i ptasie gody ( jest tu około 290 gatunków ptaków!) Wyzwaniem dla młodzieży było spędzenie trzech dni w spartańskich warunkach- noclegi na tratwach, brak prądu i bieżącej wody, zamiast modnego obuwia- kalosze do kolan.
Wrażeń było moc, a „Dreptusie” już planują majowy rajd w Beskid Niski i Beskid Sądecki, a w sierpniu tradycyjnie - Tatry.

 

Na zakończenie roku szkolnego klas trzecich zostały wręczone koszulki SKKT Dreptusie uczniom, którzy uczestniczyli w rajdach naszego koła.

 

 

BIESZCZADY
Kilka tygodni przed zakończeniem roku szkolnego wyruszyliśmy w Bieszczady 23.05-30.05 na tygodniową wędrówkę od Komańczy do Ustrzyk Górnych. Ogromne błoto nie pozwoliło nam przejść Chryszczatej (997 npm). Przetransportowaliśmy się do Cisnej skąd już bez przeszkód realizowaliśmy swój plan. Weszliśmy na Jasło (1153 npm) i Okrąglik (1101 npm). Do Dołżycy dojechaliśmy ponad 100-letnią kolejką bieszczadzką skąd brodząc w błocie co najmniej do kostek doszliśmy do Jaworca. Stąd przeszliśmy do Połoniny Wetlińskiej na Smerek (1222 npm). Dalej przez Wetlińską, Berehy Górne, całą Połoninę Caryńską, Tarnicę - najwyższy szczyt Bieszczad(1346 npm), Bukowe Berdo do Ustrzyk Górnych. Po drodze nocowaliśmy w schroniskach górskich o niepowtarzalnej atmosferze, gdzie króluje gitara i śpiew. Pogoda różna, ale widoki, które się odsłaniały rekompensowały wszystko.
Uczestnicy rajdu: Doda Kasia, Brzózka Kamila, Dyndul Natalka, Siwołowska Gabrysia, Lichacz Kasia, Bilecka Aneta, Chomicz Zuzia, Aftyka Iza, Dąbski Maciek, Mieruński Patryk, Leszczewski Patryk, Gostomski Bartek, Lula Witek, Milewski Damian oraz ja, która zorganizowała ten rajd, Maria Bielińska.

TATRY ZACHODNIE I WYSOKIE

Ostatni tydzień wakacji ,,Dreptusie” wędrowały po Tatrach 25.08-1.09. Jak zwykle dojechaliśmy pociągiem do Zakopanego. Następnego dnia zaczęliśmy trekking od Dol. Chochołowskiej oczywiście z przewodnikiem tatrzańskim i ratownikiem TOPR w jednej osobie Tomkiem Wojciechowskim, który prowadzi nas już od 12 lat! No to wracając do rajdu napiszę na jakie szczyty weszliśmy po kolei i już: Grześ (1653 npm), Rakoń (1879 npm), Wołowiec (2064 npm), Rohacz Ostry (2084 npm), Łopata (1958 npm), Jarząbczy Wierch(2137 npm), Kończysty Wierch (2002 npm), Trzydniowiański Wierch (1758 npm), Bystra (2248 npm) – to były Tatry Zachodnie. W Tatrach Wysokich odwiedziliśmy Dolinę Pięciu Stawów przechodząc przez trudną drogę łańcuchową – Kozią Przełęcz (2137 npm). Punktem kulminacyjnym rajdu było wejście na Rysy (2499 npm) trudniejszą drogą, tzn. od strony polskiej.
Uczestnicy rajdu: Chomicz Zuzia, Aftyka Iza, Hnyłycia Marta, Kaźmierczak Ania, Lichacz Kasia, Dąbski Maciek, Milewski Damian, Mieruński Patryk, Leszczewski Patryk, Mirosław Sroka – opiekun, Maria Bielińska – organizator i opiekun rajdu.

więcej zdjęć w Galerii

Dzień PTTK oraz SKKT "Dreptusie"
25 luty 2014r.w I LO w Giżycku był Dniem PTTK, dniem Szkolnego Koła "Dreptusie". Ten rok jest szczególny,gdyż przypada 50-lecie koła. W 1964 r. Pan profesor Tadeusz Niedźwiecki, polonista założył szkolne koło PTTK. Nieprzerwanie od 50 lat uczniowie naszej szkoły wędrują po Polsce. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się rajdy górskie. Na Spotkanie w auli szkolnej przyszły wszystkie klasy I-sze oraz zarząd SKKT. Gościem zaś był sam Pan Tadeusz Niedźwiecki, któremu wręczyliśmy koszulkę z okazji 50-lecia z logiem "Dreptusi". W dalszej części miała miejsce agitacja uczniów. Prezentację multimedialną z rajdów ub. roku przygotował Maciek Dąbski.
Zabrali głos: Pan Niedźwiecki, p. Sroka, prezes zarządu koła Patryk Mieruński, Maciek Dąbski oraz ja Maria Bielińska.
Warunki wstąpienia:
do 20-go marca wypełniamy deklaracje oraz wpłacamy składkę: wstępujący 25zł stali członkowie 20zł
KORZYŚCI:
20%zniżki w schroniskach PTTK oraz dotacje zarządu oddziału na wyjazdy.
PLAN IMPREZ NA ROK 2014
1. Rajd rowerowy po Suwalszczyżnie - kwiecień
2. Rajd górski Masyw Babiej Góry i Gorce - 30.05 do 4.06.2014
3.Jesienny rajd w Bieszczady - wrzesień 2014
Opiekun koła Maria Bielińska

 

Pan T. Niedźwiecki przedstawił rys historyczny towarzystwa turystycznego, ale bardziej skupił się na zachęcaniu młodzieży do aktywnego udziału w rajdach, opowiadając zabawne przygody. Nowy zarząd zrobił prezentację z rajdów ub. roku. Opowieściami o rajdach zachęcał do wstąpienia do "Dreptusiowego" koła prezes Patryk Mieruński oraz Maciek Dąbski.

NOWY ZARZĄD:

prezes Patryk Mieruński IIa
z-ca Maciej Dąbski IIa
skarbnik Julia Szostkowska IIe
sekretarz, kronikarz - Monika Ciborowska IIe

OPIEKUNOWIE

Maria Bielińska
Sebastian Krahel
Mirosław Sroka

KALENDARZ IMPREZ NA 2013 ROK

1. Kwiecień - rajd rowerowy po Mazurach
2. Maj - spływ kajakowy Czarną Hańczą
3. Maj (ostatni tydzień) - rajd pieszy po Bieszczadach
4. Czerwiec - sprzątanie Tatr
5. Sierpień (ostatni tydzień) rajd pieszy Tatry Zachodnie i Wysokie

WARUNKI WSTĄPIENIA DO PTTK:
kandydaci wypełniają deklarację +25zł członkowie składka 20zł rocznie. Składki i deklaracje zbiera JULIA SZOSTKOWSKA z IIe

KORZYŚCI:
ubezpieczenie na rajdach
zniżki w schroniskach 20%
dotacje oddziału Wielkich Jezior Mazurskich do wyjazdów
książeczki GOT (górskiej odznaki turystycznej) zbieramy punkty na brązową, srebrną i złotą odznakę turystyczną
Wysłane z iPada. Pozdrawiam Maria Bielińska