laboratW środę (31.05.2022) uczniowie realizujący rozszerzony program biologii uczestniczyli w warsztatach organizowanych przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie w ramach projektu "Spotkania z Nauką".
Zajęcia miały formę ćwiczeń labolatoryjnych.????
✅ W pierwszych z nich, zatytułowanych "Widma absorpcyjne czterech pochodnych hemoglobiny", uczniowie pod okiem dr hab. Elżbiety Łopieńskiej-Biernat wytworzyli oksy-, deoksy-, met- i karboskyhemoglobinę. Następnie przygotowali ich widma i określili długość fali, przy których występują maksima pochłaniania światła dla poszczególnych pochodnych hemoglobiny.
✅ W drugich zajęciach: "ABC biochemika: rozdzielanie, frakcjonowanie, wykrywanie", prowadzonych przez dr hab. Małgorzatę Dmitryjuk, uczestnicy poznali podstawowe techniki rozdzielania, frakcjonowania i wykrywania badanych składników w laboratorium biochemicznym.
✅ Wykonali trzy doświadczenia: elektroforezę DNA na żelu agarozowym, frakcjonowanie białek jaja kurzego oraz wykrywanie białek i cukrów za pomocą reakcji charakterystycznych.
Nasi uczniowie wyszli z zajęć bogatsi o nowe doświadczenia. ?
galeria
 
 
a3O tym, że można pogodzić naukę z pasją i uprawianiem sportu na poziomie europejskim przekonują nas wspaniałe wyniki uczennicy klasy I a Amelii Leszczyńskiej ?
W zawodach:
?Puchar Polski Południowo- Zachodniej 2022 - 29 kwiecień - 1 maj (Borzygniew, Polska) zdobyła:
> 2️⃣ msc. w kat. Open
> 2️⃣ msc. w kat. Dziewcząt
 
?Puchar UKŻ Ostróda/Puchar Europy Centralnej - 13 -15 maja 2022 zdobyła:
> 1️⃣5️⃣ msc. w kat. Open
> 5️⃣ msc. w kat. Dziewcząt
 
Gratulujemy Amelii, jej Rodzicom i trenerom z MKŻ MIKOŁAJKI ?
erasmusJuż w najbliższą niedzielę grupa dwudziestu uczniów klas pierwszych i drugich z naszego liceum wyjedzie wraz z opiekunami do Grecji. Wyjazd organizowany jest jako główna część projektu edukacyjnego dla mobilności grupowej w programie Erasmus+ - Edukacja szkolna. Biorący w nim udział, będą w dniach 24.05 - 2.06 pracować w greckich szkołach, realizując główne cele zajęć, czyli rozwijanie świadomości cyfrowej i wypracowywanie zasad bezpieczeństwa w Internecie.
W trakcie zajęć będą pracować w międzynarodowych grupach, brać udział w debatach, tworzyć plakaty, prezentacje, filmiki i fotorelacje. Wszystko to pozwoli uczestnikom wymienić się poglądami związanymi z bezpieczeństwem w sieci, wypracować wspólnie zasady bezpieczeństwa oraz rozpowszechnić je wśród swoich rówieśników. Poruszane będą zagadnienia dotyczące pojęcia własności intelektualnej, praw autorskich, wyszukiwania informacji a także nawiązywania kontaktów w Internecie w bezpieczny sposób.
Oczywiście niezmiernie ważna jest też możliwość poznania greckich rówieśników, nawiązywania relacji i komunikowania się. Z pewnością będzie też czas na poznanie zabytków starożytnej Grecji, przybliżenie greckich zwyczajów i kultury. A wszystko to w przyjaznym klimacie śródziemnomorskiego państwa.
galeria

LEADERS LANGUAGE19 maja uczennice klasy 3f z opiekunem uczestniczyły w gali finałowej konkursu ,,Zostań Liderem Eko- Zmian” odbierając nagrody w ramach XVIII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki w Białymstoku. Przywiozłyśmy dyplomy i nagrody za II, III miejsce oraz wyróżnienie w kategorii plakat o tematyce ekologicznej. Grupa miała też okazję wysłuchać świetnego wykładu ,,Euromarketing - czyli jak kupuje mózg” wygłoszonego przez pana Sylwestra Pilipczuka - certyfikowanego coacha, wykładowcy MBA i praktyka marketingu.

To doskonałe doświadczenie i nowa wiedza, jaką nam sprzedano.

Dziękujemy uczennicom za zaangażowanie i poświęcony czas. Tak trzymać.

galeria

 

 

biologia w praktycePrezentujemy kolejne doświadczenia z enzymologii. W obydwu doświadczeniach badanym enzymem jest katalaza. Występuje ona zarówno w komórkach zwierzęcych jak i roślinnych, jednak nie ma jej w komórkach bakteryjnych. Ma to istotne znaczenie, jeżeli chodzi o praktyczny aspekt wykorzystania tej wiedzy. Wszyscy wiemy, że drobne skaleczenia na skórze dobrze jest polać wodą utlenioną. Pojawia się wówczas piana w zranionym miejscu. Nie wszyscy jednak wiemy, po co ta woda i skąd ta piana. Woda utleniona czyli nadtlenek wodoru ma silne właściwości utleniające i jest toksyczna dla komórek. Komórki naszego ciała mają możliwość rozkładu nadtlenku wodoru dzięki katalazie. Bakterie takiej właściwości nie mają. Jeżeli jesteście zainteresowani, to przeanalizujcie obydwa doświadczenia. Pokazują one, jak działa katalaza, w jakich komórkach występuje oraz jakie czynniki wpływają na jej aktywność. 

>>> Doświadczenie

>>> Doświadczenie