coverKlasy 3c i 4g na lekcji fizyki obliczały zadania z optyki geometrycznej, zajmującej się zjawiskami, które można wyjaśnić bez wnikania w naturę światła. Często rozwiązanie samych równań nie daje takiej satysfakcji jak zobaczenie ich praktycznej strony. Wyświetlony obrazek na smartfonie posłużył im jako przedmiot i źródło światła, a właściwym przyrządem do otrzymania obrazów były soczewki skupiające i rozpraszające. Uczniowie mogli sprawdzić, czy treść zadania i jego rozwiązanie sprawdzi się w otaczającej ich rzeczywistości. Jak widać po załączonych zdjęciach - doświadczanie może być....tanie, łatwe i przyjemne :)

 

 galeria

 

image 01 25Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole odbył się teleturniej 1 z 10. Święto zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999r dla upamiętnienia wydarzeń, do których doszło w 1952r w Bangladeszu. Zginęło wówczas 5 studentów, którzy domagali się nadania ich językowi rodzimemu statusu języka urzędowego.

>>> Dlaczego obchodzimy to święto?

Niestety coraz więcej języków zanika. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 zaniknie w ciągu 2-3 pokoleń. Przesłaniem święta jest ochrona języków ojczystych i podkreślenie wartości edukacji językowej.

Ze wszystkich elementów, składających się na tożsamość człowieka, to właśnie język uważa się za najważniejszy. Potwierdzają to słowa Jarosława Iwaszkiewicza: „Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym. Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury.”

galeria

Czytaj więcej: MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

noga14 lutego w ZSKŚiA w Giżycku odbył się Walentynkowy Powiatowy Turniej Piłki Nożnej dziewcząt. ❤️ ?
W turnieju uczestniczyło 5 zespołów. Reprezentacja naszej szkoły, po zaciętej walce zajęła 3 miejsce.?

Za sportową walkę i zaangażowanie dziękujemy i gratulujemy wyniku.

 

 

 

olimpiada his21 stycznia 2023r. zakończyły się eliminacje okręgowe 49. edycji Olimpiady Historycznej. Nasza szkołę reprezentowała Julia Krużyńska - uczennica klasy IVE. Specjalnością Julii jest starożytność. Swoją pracą pisemną na temat: "Czasy Peryklesa to okres świetności i potęgi starożytnych Aten. Rozważ powyższą tezę, uwzględniając aspekt polityczny, społeczno-gospodarczy i kulturowy", zapewniła sobie udział w eliminacjach ustnych.

W tym roku szkolnym do etapu okręgowego Olimpiady Historycznej zakwalifikowało się 51 osób, a do etapu ustnego przeszło tylko 19, w tym Julia. Ostatecznie zajęła IV miejsce. Komisja oceniła poziom olimpiady jako bardzo wysoki.

Życzymy Julii dalszych sukcesów w dziedzinie historii, gdyż pragnie kontynuować naukę na Wydziale Historii (specjalizacja Starożytność). Czekamy na nowego doktoranta, a może nawet profesora.