Jak wynika z badań - o powodzeniu w życiu, poczuciu spełnienia i satysfakcji decyduje tylko jeden czynnik: oparcie działalności zawodowej
na swoich najsilniejszych stronach, na zainteresowaniach i talentach. Talenty w każdym z nas domagają się ujawniania.

To podstawa procesu samorealizacji. Człowiek działający pod wpływem talentów i pasji jest zaangażowany, zmotywowany i nawet jeśli wymaga to wiele wysiłku – szczęśliwy, bo realizuje własny potencjał rozwojowy. Kolejnym silnym czynnikiem wpływającym na poczucie zadowolenia i dobrostanu są tzw. umiejętności miękkie składające się na wysoką inteligencję  emocjonalną.Umiejętności i kompetencje nabywamy w działaniu, poprzez połączenie teorii z praktyką. Kompetencje, które aktualnie mają najwyższe notowania nie tylko teoretycznie, lecz także u pracodawców to:

1. Umiejętności komunikacyjne – słuchanie, pisanie, mówienie, w tym umiejętności prezentacji i autoprezentacji.
2. Umiejętności analityczne – zdolność oceny sytuacji, podejścia do tematu z różnego punktu widzenia, szukania różnych perspektyw, gromadzenia szczególnych informacji, określanie kluczowych kwestii.
3. Obsługa komputera/umiejętności techniczne.
4. Elastyczność, zdolności dostosowawcze do panujących warunków, umiejętność ustalania priorytetów, radzenie sobie z wieloma zadaniami,
dostosowywanie się do zmieniających się wymagań.
5. Umiejętności interpersonalne – zdolność do pracy w grupie, ze współpracownikami, inspirowanie innych do działania, angażowania się we
wspólne projekty.
6. Przywództwo, umiejętności zarządzania, zorientowanie na cel, umiejętność motywowania innych.
7. Umiejętności planowania oraz organizacyjne – dotyczą zdolności do projektowania, planowania, organizacji oraz realizacji projektów i zadań w wyznaczonym czasie. Obejmują także wyznaczanie celów.
8. Umiejętność rozwiązywania prostych i skomplikowanych problemów, szybkie rozumowanie, kreatywność.
9. Praca zespołowa.
10. Umiejętność współpracy w środowisku wielokulturowym.

na podstawie Małgorzaty Taraszkiewicz "Przyszłość uczniów zaczyna się dziś".