kkk

Uczniowie z klasy III a i III d ( razem 32 osoby) w piątek 16.03 uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez wykładowców Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie. „Zakuwanie na Humanie” - pod takim hasłem odbyły się warsztaty i wykłady z języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, historii i języka angielskiego. W tym roku Wydział Humanistyczny przygotował wykłady obejmujące wątki ludowe w twórczości Mickiewicza,  poziomy znaczeń „Lalki” B.Prusa, intertekstualność w poezji T.Różewicza. Bardzo ciekawe były też zajęcia z komunikacji interpersonalnej oraz języka angielskiego. Grupa historyków pogłębiała swoją wiedzę z etapów i frontów II wojny światowej, konfliktów miedzynarodowych we współczesnym świecie oraz początków państwa polskiego.

Nasi maturzyści mogli w tym dniu poczuć się jak prawdziwi studenci i być może niektórzy (szczególnie ci zmęczeni szkołą), przekonali się, że studia mogą być inspirujace.

Czytaj więcej: Kolejny etap przygotowań do matury...

Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się najczęściej stosowanym przybliżeniem liczby Pi. Wiele szkół na świecie obchodzi wtedy święto matematyki.

Nasza szkoła także włączyła się do obchodów tego Światowego Dnia Liczy Pi. Z tej okazji uczniowie wykonali piękne plakaty promujące matematykę i bohaterkę, czyli liczbę π. Dzięki nim na korytarzach w całej szkole poczuliśmy ducha matematyki.

Dzień ten stał się też okazją do podsumowania Maratonu maturalnego z matematyki.
W wydarzeniu wzięło udział 72 maturzystów, każda drużyna rozwiązała co najmniej 50 zadań, rekordziści - ponad 170. Jury nagrodziło 5 najlepszych drużyn, wręczając upominki ufundowane przez Radę Rodziców i sklep Skala.

debata

14 marca w Biskupcu odbył się I etap Debaty Oxfordzkiej organizownej przez Wyższą Szkołę Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu. Wzięło w niej udział czworo uczniów z naszej szkoły ( Joanna Biernacka, Ignacy Bojaryn, Jacek Kiśluk i Jan Ostrowski) pod opieką M.Czetyrbok. Rywalizowali z licealistami z Biskupca, Bartoszyc i Lidzbarka Warmińskiego. Dyskutowali na temat wad i zalet szczepionek, postawy wobec faktu  przyjmowania uchodźców oraz życia bez telefonu komórkowego. Istotą debaty oxfordziej jest losowanie stanowisk, to znaczy, że tuż przed debatą uczestnicy losują, czy będą np. bronić szczepionek czy je krytykować.            

Debaty to bardzo ciekawe doświadczenie. Poszerzają horyzonty, uczą logicznego myślenia, precyzyjnego formułowania myśli oraz słuchania ze zrozumieniem. Innymi słowy: kształtują umiejętności i postawy, które powinny cechować każdą osobę biorąca udział w życiu publicznym czy biznesowym.      

Na pewno warto rozpropagować tę formę dyskusji w naszym liceum!

 

 

W imieni20180315 100741u Fundacji Aleksandra Jabłońskiego oraz Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki stosowanej gorąco zachęcam uczniów do udziału w ogólnopolskim konkursie :" Olimpijczycy".

Konkurs adresowany jest do uczniów klas maturalnych, którzy są laureatami lub finalistami olimpiad lub wojewódzkich konkursów przedmiotowych, z obszaru nauk ścisłych, przyrodniczych lub technicznych.

Nagrodami w konkursie są cztery roczne stypendia w wysokości od 1 000 do 1 800 zł miesięcznie.

Udział w konkursie polega na nadesłaniu zgłoszenia zwierającego opis dotychczasowych osiągnięć, zainteresowań kandydata oraz planów naukowych wraz z cv i dokumentami poświadczającymi jego osiągnięcia ( w tym świadectwo maturalne).

Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stronie internetowej: www.faj.org.pl

 

Czy ananasy są niebezpieczne? Czy każda gospodyni domowa może zostać akwizytorem? Czy uniknięcie kolejki u dentysty jest możliwe? Czy wygranie zakładu  jest trudne? Czy rozmowa ze znajomym może okazać się rozmową z nieznajomy? Tego wszystkiego można było dowiedzieć się podczas III Przeglądu Scenek Humorystycznych w Języku Angielskim zorganizowanym 12 marca 2018 roku w I LO w Giżycku przez p. Agnieszkę Łobodzińską, nauczycielkę języka angielskiego.       

Czytaj więcej: III Przegląd Scenek Humorystycznych

Fundacja Teatr IOTA będzie realizować od 15 kwienia 2018r. projekt " Teatralna Ekspresja?- teraz wiem".

O czym będziesz wiedział po zdobyciu 8 godzin warsztatów?- że człowiek od zarania swoich dziejów posługuje się teatralną ekspresją; w sytuacjach publicznych, okazjonalnych na ogół, ale także na co dzień, również w życiu prywatnych.

Czytaj więcej: "Teatralna Ekspresja?- teraz wiem".

SSSRusza NOWY UNIKATOWY kierunek studiów na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, pierwszy w Polsce - BIOSTATYSTYKA - studia pierwszego stopnia.
Więcej informacji na stronach:
https://www.facebook.com/UMBialystok/posts/1688493844544580
oraz
https://www.umb.edu.pl/aktualnosci/16978,Biostatystyka-_nowy_unikatowy_kierunek_studiow_na_UMB

20180208 095027Duży sukces ucznia klasy 1 E – Piotra Fila, który będąc dopiero na początku swojej przygody licealnej  z fizyką, wystartował w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Fizycznej. Po przejściu dwóch etapów wstępnych/zadaniowych, obejmujących materiał z zakresu trzech klas liceum, prace doświadczalne i elementy programowania, zakwalifikował się do etapu okręgowego. Niestety konkurencja – uczniowie klas maturalnych z okręgu północno- wschodniej Polski , okazała  się w tym roku lepsza.

Brawo Piotr – życzymy powodzenia w następnym roku szkolnym!!! 

20180206 105842Jurgielewicz Anna ucz. kl. III a 13 stycznia 2018r. brała udział w etapie okręgowym XLIV Olimpiady Historycznej w Olsztynie. Do pełnego sukcesu Ani zabrakło 1 pkt.

Kowalik Dawid ucz. kl. III a zakwalifikował się do Finału Krajowego Konkursu Historycznego " Polska Piastowska", który odbędzie się 23 marca 2018r. w Białymstoku.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

20180206 105759Z przyjemnością informujemy, że 4 uczennice naszego Liceum zakwalifikowały sie do eliminacji okręgowych XLIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

Awans uzyskały: Anna Jurgielewicz  IIIa, Zuzanna Radzymińska IIIa, Weronika Modzolewska IIIe oraz Oliwia Ozygała IIa.

Wszystkim uczennicom i ich Nauczycielom gratulujemy i życzymy powodzenia już 18 lutego 2018r.

Cudowne Jasełka 2017 w naszym liceum to niezmiennie duże emocje i wysoki poziom wykonania.

Dziękujemy za przygotowanie Dawidowi Kowalikowi z 3 a i Jego drużynie :)

      Biblioteka szkolna oraz grupa aktywnych czytelników z naszej szkoły zorganizowała w auli  spotkanie dla klas pierwszych i drugich w celu promowania czytelnictwa. Wszyscy wiemy, jak ważne jest czytanie książek, wiemy, że rozwija wyobraźnię, bogaci słownictwo, kształtuje światopogląd. Ale nie wszyscy uczniowie rozumieją rangę problemu. Książka nie jest nudnym zamiennikiem komputera, smartfona czy telewizji. Książka jest niezbędnym narzędziem rozwoju każdego człowieka, narzędziem, którego nie da się zastąpić niczym innym.

Czytaj więcej: Promocja czytelnictwa

paczka1

paczka2

 

Kolejny raz przygotowaliśmy ,,Szlachetną Paczkę”❣️
W tym roku nasza szkoła pomogła aż dwóm rodzinom. Wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły wzięli udział w tej pięknej inicjatywie. Chcieliśmy gorąco podziękować wszystkim, a zwłaszcza uczniom klasy Ie za pomoc w pakowaniu paczek.  My lubimy ludzi, a Wy? :)

 zmniejszoneW piątek 17 XI grupa uczniów z klas biologiczno- chemicznych wzięła udział w warsztatach, które zostały zorganizowane  pod nazwą Festiwal Nauki. Organizatorem tego naukowego wydarzenia jest  Stacja Hydrobiologiczna Instytutu Nenckiego  PAN w Mikołajkach oraz Mazurski Park Krajobrazowy.

Czytaj więcej: Festiwal Nauki w Mikołajkach