kronika abs

Izabela Wiszniewska, nasza absolwentka, jest ambasadorką Fundacji Adamed SmartUP która już od pięciu lat prowadzi projekt naukowo-edukacyjny skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, mający na celu popularyzację nauk ścisłych i przyrodniczych oraz wsparcie rozwoju pasji i zainteresowań szczególnie uzdolnionej młodzieży. Ze względu na to, że jest jedyną absolwentką tego programu w województwie Warmińsko-Mazurskim, wraz z swoimi przełożonymi postanowili szczególnie zachęcić mazurską młodzież do sprawdzenia swoich sił w rekrutacji. W ramach programu Road Show, w którym ambasadorzy jeżdżą po całej Polsce i popularyzują nauki ścisłe wśród licealistów, Izabela zaszczyciła swoją obecnością nasze liceum. Jako że studiuje medycynę oraz jest przypisana do tej dziedziny w Fundacji spotkała się w dniu dzisiejszym z uczniami I LO, opowiedziała im o programie i o swojej drodze do spełnienia marzenia, jakim jest studiowanie medycyny.
Dziękujemy za spotkanie i życzymy dalszych sukcesów

pucilowskaSalone del Mobile to najbardziej prestiżowe targi poświęcone projektowaniu wnętrz i dizajnowi. Odbywają się w Mediolanie. W dzielnicy Brera, uważanej za kolebkę wzornictwa przemysłowego, otwarto wystawę, na której zobaczyć możemy między innymi dzieła 26-letniej giżycczanki - Pauliny Puciłowskiej.
Trzy smukłe, eleganckie formy wykonane z białej gliny, sympatycznie nazwane White Fellows (ang. Biali Przyjaciele) stanowią serię lamp zaprojektowanych i wykonanych przez Paulinę Puciłowską.

 

 

 

 

 

 

 

Prace giżycczanki wystawiane są w galerii Next Agency w Mediolanie w dniach 3 – 9 kwietnia 2017 r. Wystawę zorganizowała agencja Meet My Project z Paryża. Zajmuje się ona prezentowaniem wybranych dzieł wschodzących projektantów z całego globu.

pucilowska fellows

Paulina uczęszczała do I Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku do klasy o profilu matematyczno–fizycznym w Giżycku, gdzie przygotowała się do egzaminów na studia architektoniczne. Od 2009 roku studiowała w Gdańsku dwa kierunki równocześnie, zdobywając tytuł magistra inżyniera architekta na Politechnice Gdańskiej oraz licencjata wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

W trakcie studiów ukształtowało się jej zamiłowanie do eksperymentowania z gliną. Z sukcesami brała również udział w ogólnopolskich i międzynarodowych warsztatach i konkursach architektonicznych, a jej projekty wzornicze pojawiły się między innymi na wystawie w Berlinie. Obecnie pracuje jako architekt w międzynarodowym biurze Hadi Teherani Architects w Hamburgu, w Niemczech. Równocześnie rozwija swoją pasję do ceramiki. Po raz pierwszy jej prace były wystawiane w Galerii Sima w Gdyni latem 2016 roku, w trakcie Gdynia Design Days.
Autorka marzy o zamieszkaniu na włoskiej prowincji, gdzie wśród inspirujących krajobrazów mogłaby poświęcić się tworzeniu. Zapytana o radę przy wyborze ścieżki kariery stwierdza, że trudno jest przewidzieć, co będzie czyjąś pasją na całe życie. Nie należy więc za wszelką cenę stawiać na dziedzinę, której nie jesteśmy pewni, lecz próbować poznać siebie i zgłębić najbliższe nam zainteresowania. To powinno być receptą na życiową satysfakcję, która może sama przerodzić się w sukces.

przytula ksiazkaGdy zacząłem naukę w liceum w Giżycku (…) zyskałem w swojej wsi miano studenta. (...) Wtedy dla mnie to był naprawdę wielki świat, to było miasto, piętrowe domy, gmaszysko szkoły i internatu, prawie drapacz chmur, bo miał aż cztery piętra. (…) Były trzy klasy ósme mojego rocznika. Ja trafiłem do VIIIc. Siedziałem w ławce z Igorem Łopuszańskim (…) w starszych klasach aż do matury siedziałem z Tadziem Mieszkowskim, za nami siedzieli Marian Szyłejko i Piotr Dubicki (…) serdecznie wspominam też Stasia Jodkowskiego.(…) Dobrze czułem się w rówieśniczej gromadzie. Nie mam jakiś traumatycznych wspomnień. To była piękna młodość, bardzo idealistyczna i niewinna.
My z internatu byliśmy trochę gorszą kastą. Z internatu, a więc ze wsi. Podlegaliśmy wielu ograniczeniom. Do szkoły chodziliśmy nie pojedynczo, lecz w kolumnie, jak w wojsku. Kierownik internatu, pan Adam Fura, był oficerem rezerwy. Mieliśmy ograniczony czas wolny. Wyjścia poza czasem wolnym były ściśle limitowane i kontrolowane. Potem jako już starzy wyjadacze, w klasie X i XI, gdy wyrywaliśmy się wieczorem na miasto, zostawialiśmy uchylone drzwi na balkon, a wracając wspinaliśmy się po instalacji odgromowej na pierwsze piętro i przez balkon dostawaliśmy się do pokoju. Upokarzające w moim odczuciu było noszenie kubłów z resztkami z internatu do szkoły. Przy szkole, gdzieś chyba na tyłach ogrodu, był budynek gospodarczy, gdzie trzymano świnie. Trzeba było z tymi odkrytymi kubłami przejść przez Plac Grunwaldzki i potem ulicą Traugutta do szkoły. Gdy wypadało na mnie, zawsze szedłem z obawą, że natknę się na znajomych, a nie daj Boże dziewczyny z klasy. (…) Myślę, że internat był ważnym elementem w moim życiu. (…) Byliśmy prawie wszyscy ze wsi. Niewielu z nas wyniosło z domów kindersztubę, abecadło dobrego wychowania, zachowania się w różnych okolicznościach, poprawnego wyrażania się , potrzebę codziennej higieny. Prawda jest taka, że trzeba było w wielu przypadkach nauczyć nas, do czego służy nóż i widelec (…) Co sobotę pastowaliśmy i froterowaliśmy podłogi nie tylko w swoich sypialniach, ale też na korytarzach, w stołówce i świetlicy. (…) Szorowaliśmy też łazienki. W internacie nie było sprzątaczek, jedynie kucharki, ale dyżurowaliśmy też w kuchni, pomagając przy obieraniu warzyw czy zmywaniu.(…) Na korytarzach w każdym skrzydle stała szafa na buty. Po powrocie do internatu należało zdjąć obuwie, wyczyścić je i wstawić do szafy. W internacie chodziło się w kapciach i było to rygorystycznie przestrzegane. Jeżeli ktoś wstawił brudne buty do szafy, przeważnie kończyło się to wysypaniem całej zawartości na podłogę. To pan Fura stosował zasadę odpowiedzialności zbiorowej (…) Podobnie było z czystością w sypialniach. Pan Fura pociągał palcem po kaloryferze czy etażerce. Jeżeli był kurz, należało bezwzględnie powtórzyć sprzątanie. Te kapralskie metody wydają się drastyczne, ale tej zbieranie ie młodych ludzie nie nawykłych do higieny został zaszczepiony odruch dbania o porządek, czystość, poszanowania tego, co zrobili inni.(…)
Nasze liceum (…) idealnie współgrało z internatem. Po pierwsze mundurki. Chłopcy w garniturkach granatowych lub czarnych, dziewczęta w granatowych lub czarnych fartuszkach bądź sukienkach z białymi kołnierzykami. (…) Gdy raz Basia Zielińska przyszła w niebieskim sweterku, prawie jej nie poznałem To wcięcie w pasie, ten sterczący biust, ale takie ekstrawagancje były likwidowane w zarodku. Tarcze, i to tarcze przyszyte do rękawa (…) włosy krótko ostrzyżone. Nasz pan dyrektor, Zenon Stefański, miał przydomek Fryzjer. (…) Zdarzało się, że przed lekcjami stał w drzwiach wejściowych i gdy zobaczył nieco zarośniętego dżentelmena, ciągnął go z lubością za pejsy aż do kancelarii. Tarcze na agrafkach obrywał, nie bacząc na całość rękawa.

Tak wspomina czasy swojej młodości Edward Przytuła - absolwent I Liceum Ogólnokształcącego - w swojej książce pt. "Wielki ląd".

pamela S

Pamela Światłowska

 

absolwentka I LO w Giżycku, matura 2010

studentka na Wydziale Biotechnologii UG i GUMed  

Efektem jej rocznego projektu w Stanach Zjednoczonych na Uniwersytecie Virginia jest współautorska praca naukowa w czasopiśmie naukowym Nature Medicine, która ukaże się już w czerwcu 2015. 

W najbliższym czasie, również w magazynie Nature Medicine ma się ukazać kolejna praca autorstwa Pameli Światłowskiej.

Pamela zakwalifikowała się również na 3-letnie studia doktorancki na Imperial College London (znalazła się w szóstce zakwalifikowanych aplikacji spośród 216 zgłoszonych).

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych.

krnk mk1 2015Od czego by tu zacząć, gdy wspominam czas edukacji w I Liceum Ogólnokształcącym w Giżycku?

Pierwsze, co przychodzi mi na myśl, to spełnienie marzeń, możliwość realizacji celów, tych mniejszych, jak i większych. Wszystko zaczęło się w marcu 2013 roku, gdy w ramach dnia wiosny szkoła zorganizowała turniej "1 z 10". Od tego momentu większość uroczystości szkolnych przybrała nowy, nietypowy charakter. Co mam na myśli? Między innymi to, że większość apeli zyskała audiowizualną oprawę, która wpisywała się w tematykę zdarzenia. Od przyznania Oscarów podczas pożegnania maturzystów, gdy muzyka musiała budować napięcie, a w chwili odbierania nagrody - statuetki spełniać warunki zarazem rozrywkowej, przecież to radosna chwila, jak i uroczystej, ponieważ musiała być podporządkowana tematyce gali Oscarów, po przegląd "Mam Talent", czy legendarny teleturniej "Milionerzy". Każda uroczystość została wzbogacona o oryginalną muzykę oraz dodatkowe grafiki.

To właśnie dzięki takim uroczystościom miałem przyjemność pracy ze wspaniałymi osobami, mówię tutaj o uczniach, jak i o gronie pedagogicznym, które okazywało w ciągu trzech lat wsparcie , aprobatę do tego, co starałem się wnieść.

Jednak najważniejszą rzeczą, którą zawdzięczam tej szkole jest fakt, iż mogłem pracować przy profesjonalnym sprzęcie nagłaśniającym. Każde wydarzenie było rodzajem wyzwania od strony organizacyjnej oraz technicznej. Trzeba było spędzić wiele czasu na próbach, przygotowywaniach, by każdy element, graficzny, muzyczny się uzupełniał. Myślę, że właśnie dzięki możliwości pracy przy tych wydarzeniach zdecydowałem się na studia o kierunku Realizacja dźwięku. To właśnie dzięki I Liceum mogłem rozwijać pasje z dzieciństwa, wprowadzać w życie własne pomysły. Jedne były realizowane lepiej, drugie gorzej, jednak za każdym razem uzyskiwałem kolejne doświadczenie.

Nie można zapomnieć o wiedzy, którą nabyłem podczas trzech lat edukacji. Nie było łatwo, często miałem ochotę rzucić wszystkie zeszyty i książki w kąt i nie wrócić do tego. Jednak czas, który poświęciłem na naukę nie okazał się zmarnowanym. Dobre wyniki na maturze to także wynik pracy, poświęcenia nauczycieli, którzy robili wszystko, byśmy jak najlepiej zdali egzaminy.

Często wracam pamięcią do konkretnych wydarzeń, jak na przykład pożegnanie maturzystów w 2013 roku i mówię sobie, że to był wspaniały czas, który moim zdaniem wykorzystałem w 100 %. Każda osoba, która tylko zechce może realizować swoje pomysły, wystarczy tylko odrobina chęci, pomysł, a wsparcie od całego personelu szkoły.

Michał Krasucki, dnia 24.03.2015

 

 

Z wielką przyjemnością swój album pracy twórczej na ręce p. dyrektor Iwony Rosy przekazała absolwentka I LO, pani Mirosława Smerek - Bielecka.

msb malarstwo

 

KONFLIKTY I NAPIĘCIA W ŚWIECIE ARABSKIM

 

Książka Szymona Niedzieli w uporządkowany sposób opisuje najważniejsze konflikty i napięcia w wybranych krajach arabskich: Algierii, Autonomii Palestyńskiej, Libanie, Iraku, Tunezji, Egipcie, Libii, Sudanie, Syrii i Somalii. Autor analizuje różnorodne, nie tylko polityczne, lecz także światopoglądowe i społeczne, przyczyny tych konfliktów.

Prof. dr hab. Hassan Ali Jamsheer

 

Dużą zaletą książki jest odważne przedstawienie przez autora własnych, często kontrowersyjnych i oryginalnych poglądów, które nierzadko stoją w kontradykcji do obiegowych i obowiązujących opinii i ocen, prezentowanych w czasopismach naukowych i środkach masowego przekazu.

Prof. dr hab. Marek J. Malinowski

 

szymon niedziela Szymon Niedziela (ur. 1976), politolog, absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW i Szkoły Podchorążych Rezerwy w Toruniu; doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce; kieruje Działem Ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego; specjalizuje się w problematyce konfliktów zbrojnych we współczesnym świecie oraz najnowszej historii Polski; jest autorem wielu publikacji na łamach czasopism naukowych.

kuba soroko mO swojej możliwej pracy w fundacji opowiada Kuba Soroko - absolwent I LO w Giżycku. Staż 5 miesięczny w fundacji Invisible Children odpowiedzialnej za globalną akcję KONY 2012 miałby rozpocząć się od wiosny 2013. Przygoda z fundacją rozpoczęła się od zorganizowania akcji "COVER THE NIGHT" w Giżycku, następnie na kontaktowaniu się w skali światowej z liderami światowych organizacji. Obecnie decyzja jeszcze nie zapadła czy wyjadę. Obecna non-profit pozycja to "Polski przedstawiciel InvisibleChildren". Ofertę stażu dostałem bezpośrednio od dyrektora generalnego fundacji-Jasona Russella, praca miałaby być na pozycji "Social MediaMastermind".

 

Absolwenci I LO w Giżycku - profesorowie wyższych uczelni
(listę zaktualizowano z datą 21 lipca 2015 roku)

Nazwisko i imię absolwenta Rok matury     Nazwa uczelni
Brzozowski Zdzisław 1948

profesor Wydziału Farmacji Akademii Medycznej w Gdańsku, w latach 1972-75 prorektor, w latach 1975-1981 rektor uczelni. Do emerytury pełnił funckję kieronika Katedry i Zakładu Technologii Chemicznej Środków Leczniczych. dr honoris causa Akademii Medycznej we Wrocławiu, Gdańszczanin roku 1973. Twórca leku przeciwcukrzycowego oraz wysokiej klasy sulfamidów przeciw HIV oraz nowotworom.

Apanasewicz Stanisław 1954 profesor matematyki Politechniki Rzeszowskiej
Olszewski Ludwig
1955 profesor fizyki Uniwersytetu w Heidelbergu
Poklewski Józef 1956 profesor historii sztuki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierownik Katedry Historii Sztuki UMK w Toruniu.
Woronowicz Stanisław 1958 laureat Olimipady matematycznej i rok później Olimpiady fizycznej, profesor fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
Bykowski Witold
1960 absolwent fizyki UW, profesor fizyki w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Świerku
Jasudowicz Tadeusz
1961 kierownik Katedry Praw Człowieka na Wydziale Pawa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Władysław Tomaszewicz 1962   doktor nauk fizycznych, adiunkt w Katedrze Zjawisk Elektronowych, Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej
Politechniki Gdańskiej
Oniszczuk Zbigniew 1963 profesor mechaniki Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Poltechniki Rzeszowskiej
Elektorowicz Maria 1965 profesor inżynierii środowiska w Concordia University w Montrealu w Kanadzie (Department of Building, Civil and Environmental Engineering, Montreal, Quebec, Canada, Director of Undergraduate Program, Cooperatative Program Director)

Midro Siwicka Alina

Norkowski Henryk

1966

1966

profesor genetyki Akademii Medycznej w Białymstoku

prof. dr hab., dziekan wydziału wychowania fizycznego Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie (2008-2012)

Jeżowski Piotr 1966 prof. ekonomii w Szkole Głównej Handlowej
Buszko Jarosław 1969

profesor biologii, badacz motyli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Chojecki Andrzej
1972 profesor polonistyki i skandynawistyki Uniwersytetu Gdańskiego. Zmarł 27.01.2001
Kornijów Ryszard 1974 Absolwent kier. biologia Uniw. Marii-Curie Skłodowskiej.
Hydrobiolog, profesor w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie (1979-2011),

Stypendysta: International Agricultural Center, Limnological Institute, Niewersluis, Holandia 1988; British Council, Iniversity of Liverpool, Wielka Brytania 1993; Center for International Agricultural Development Cooperation, Shefaim, Izrael 1998; Fulbright Scholarship, Center for Ecology, Millbrook, New York, USA 2005.

Członek Komitetu Ekologii, Polska Akademia Nauk; Wydział II - Nauki Biologiczne. Autor ponad 250 publikacji.

obecnie w Morskim Instytucie Rybackim – Państwowym Instytucie Badawczym w Gdyni
Łukowski Wojciech 1977 profesor socjologii UW w Instytucie Nauk Politycznych i w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie
Kartanas Edmund 1978 profesor biologii, prodziekan Wydziału Biologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Okuszko-Basiul Elżbieta 1979 Konserwator dzieł sztuki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, studentka naszego absolwenta - prof. Józefa Poklewskiego, w 2007 roku objęła funkcję dyrektora Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa.
Od 1 września 2012 pełni funkcję dziekana Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.
Basiul Marek 1980 Artysta - profesor grafiki w Instytucie Artystycznym na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. W latach 2007-2011 pełnił funkcję wicedyrektora Instytutu Artystycznego.
Białuński Grzegorz 1985 absolwent historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, profesor historii Instytutu Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, którego od 1 września 2012 został prorektorem. Autor wielu książek naukowych, w tym redaktor ostatniej monografii Giżycka.
Chlebus Krzysztof 1987 absolwent Akademii Medycznej w Gdańsku, w latach 2012-2013 Wiceminister Zdrowia, od 2013 profesor Akademii Medycznej w Gdańsku.
Koleśnik Jan 1993 profesor uczelniany Szkoły Głównej Handlowej - specjalność finanse i bankowość.

Absolwenci I LO w Giżycku - wyróżniający się w innych dziedzinach niż nauka
(lista zaktualizowana z datą 21 lipca 2015 roku)

Nazwisko i imię absolwenta Rok matury Osiągnięcie
Kryk Piotr 1964 biskup kościoła grekokatolickiego
Turkowska Krystyna 1968 absolwentka polonistyki Uniwersytetu Gdańskiego, żona wybitnego powieściopisarza Stefana Chwina, publikuje tomy oryginalnej poezji pod pseudonimem Krystyna Lars
Gęsicka Grażyna (Dusyn) 1969 socjolog, Minister Rozwoju Regionalnego w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, działaczka polityczna PiS, zginęła w katastrofie smoleńskiej 10.04.2010 roku
Smerek-Bielecka Mirosława 1972 wybitna malarka, prezentująca swoje obrazy na licznych wystawach międzynarodowych, mieszka w Olsztynie
Godzimirski Jakub 1976 dr nauk politycznych, ekspert norweskiego Centrum Studiów Rosyjskich i Euroazjatyckich Instytutu Spraw Międzynarodowych w Oslo
Jelec Tadusz 1977 absolwent Royal Collage of Art, projektant i stylista firmy Jaguar w Wielkiej Brytanii
Kornatowska-Wiśniewska Marzena 1978 malarka wystawiająca obrazy na wystawach krajowych i zagranicznych
Michalczak Krzysztof 1980 wybitny malarz, nagradzany na wielu wystawach międzynarodowych, m.in. I m-ce na prestizowej wystawie w Japonii, obecnie przebywa w USA. W roku szkolnym 1987-88 był nauczycielem plastyki w I LO w Giżycku
Chlebus Krzysztof 1987

lekarz, w latach 2012-2013 Wiceminister Zdrowia, obecnie profesor Akademii Medycznej w Gdańsku

    Klim Andrzej

   1987

w 2015 roku wydał w Państwowy Wydawnictwie Naukowym książkę naukowa pt " Polska- Niemcy 1:0 czyli 1000 lat sąsiedzkich potyczek", w 2016 autor książki

" Takl się kręciło. Na planie 10 kultowych filmów PRL".

Moro-Figurska Odeta 1997

prezenterka telewizyjna, autorka dwóch wydanych książek: "Czupury i inne zabawy z wyobraźnią", "Pichciuchy czyli rodzina w kuchni". Publikacja przekazana do Izby Tradycji liceum przez Pana Tadeusza Niedźwieckiego. 

Glinka Karolina 2000 czlonek Chartered Institute of Management Accountants and Certified Global Management Accountants. Obecnie pracuje jako finansista w JP Morgan & Chase w Londynie, sektor bankowy.
Świerkosz Krystyna 1967 aurtorka książki " Na Fali. Portret Biograficzny stanisławy Fleszarowej- Muskat"- wydanej w 2014r. Publikacja przekazana do Izby Tradycji liceum przez Pana Tadeusza Niedźwieckiego. 
Pawłowska Alicja ( Gałasiewicz) 1968 autorka ksiązki " Zapach pomarańczy"- wydanej w 2015r. Publikacja przekazana do Izby Tradycji liceum przez Pana Tadeusza Niedźwieckiego. 
Chojecki Andrzej 1972 profesor filologii polskiej i skandynawskiej Uniwersytetu Gdańskiej. Autor wielu książek z historii Literatury Polskiej i Skandynawskiej.  Nie żyje. Publikacja przekazana do Izby Tradycji liceum przez Pana Tadeusza Niedźwieckiego. 

Absolwenci I LO w Giżycku, którzy zostali nauczycielami w I LO

Nazwisko i imię absolwenta Rok matury Nauczany przedmiot Lata pracy
Niedźwiecki Tadeusz 1955 j. polski 1963 - 1967; 1970 - 2002 (31.VIII)
Groba Jolanta (Matulewicz) 1957 biologia, chemia 1967 - 1970
Połubińska Halina (Żylińska)
1962 j. rosyjski 1968 - 2000
Cichowicz Krystyna
1962 j. francuski 1968 - 1969
Góra Liliana (Jurewicz)
1964 j. francuski 1970 - 2004
Korzeniewska  Lucyna
1964 historia 1970 - 1977
Józefowicz Mirosława
1965 biologia 1970 - 1975
Adamiuk Anatol
1967 matematyka 1975 - 1976
Jędrzejuk Zbigniew
1968 chemia 1974 - 1990; 1996 - 2005
Pełszyńska Alicja 1968 biologia 1975 - 1980
Andrukajtis Halina (Podhajna) 1969 j. rosyjski 1972 - 1976
Piotrowska Irena 1969 matematyka 1972 - do dnia dzisiejszego
Makarewicz Jolanta (Wesołowska) 1972 muzyka, biblioteka 1986 - 2006 (31.XII)
Mocias Bogusław 1975 wychowanie fizyczne 1979 - do dnia dzisiejszego
Lasota Małgorzata (Rucińska) 1975 j, niemiecki 1985 - 1986; 1998 - 2000
Zawiślak Barbara 1978 j. niemiecki 1997 - do dnia dzisiejszego
Bielińska Maria 1979 wychowanie fizyczne 1985 - 1986; 1997 - do dnia dzisiejszego
Saks Ireneusz 1979 biologia 1995 - 1996
Czacharowska Teresa (Koleśnik) 1980 j. niemiecki 1992 - 1993
Michalczak Krzysztof 1980 plastyka 1987 - 1988
Kulas Ewa (Krejczy) 1981 fizyka 1987 - do dnia dzisiejszego
Cieślewicz Jolanta (Krysztofiak) 1981 historia 1997 - do dnia dzisiejszego
Sapieha Joanna (Mikołajczak) 1982 j. polski 1994 - 1996
Boć Piotr 1982 wychowanie fizyczne
1988 - 1989
Pacześniak Ligia (Kundzicz) 1984 matematyka 1989 - do dnia dzisiejszego
Kozikowska Barbara (Tunkiewicz) 1985 religia 2000 - 2001; 2002 - 2010
Nosewicz Małgorzata (Matusiak) 1987 j.polski 2010 - 2012
Niklas Ryszard 1987 j. niemiecki 2009 - 2010
Łapińska Ewa 1987 j. niemiecki 1995 - 1996
Jarzynka Beata (Kowalska) 1987 j. angielski 1997 - 2000
Wojciechowski Marek 1988 religia 1992 - 1993
Wojciulewicz Elżbieta (Lubak) 1988 biologia 1994 - 2004; 2007 - do dnia dzisiejszego
Grodzka Barbara (Biernacka) 1989 fizyka
matematyka
1991 - 2001
1994 - do dnia dzisiejszego
Biłyj Aleksandra (Głowacz) 1991 j. polski 1995 - 1997
Krahel Sebastian 1992 geografia 2001 - do dnia dzisiejszego
Koplin Marta (Krukowska) 1993 przdsiębiorczość 2002 - do dnia dzisiejszego
Łobodzińska Agnieszka (Jakubczak) 1996 j. angielski 1999 - do dnia dzisiejszego
Warmińska Agnieszka (Jodko) 1996 j. angielski 2002 - do dnia dzisiejszego
Wasilewska Magdalena 1996 j. angielski 2000 - 2001
Liminowicz Jacek 1996 j. polski 2000 - 2001; 2002 - do dnia dzisiejszego
Zawadzka Julita (Łomot) 1997 pedagog szkolny

2005 - do dnia dzisiejszego

Grajewska Ewelina (Fryszkowska) 1996 sekretarz szkoły 2004- do dnia dzisiejszego

Pierwsza polska stypendystka w National Yiddish Book Center

Agnieszka Ilwicka, studentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Wrocławskim, od czterech lat zajmująca się kulturą jidysz, otrzymała prestiżowe stypendium w amerykańskim Narodowym Centrum Książki Jidisz.

Do Amherst w Massachusetts, gdzie mieści się National Yiddish Book Center, wyjedzie jesienią i spędzi tam rok. Wcześniej chce obronić pracę magisterską poświęconą powojennemu osadnictwu na Dolnym Śląsku ocalałych z Zagłady Żydów i Jakubowi Egitowi, politykowi i dziennikarzowi, który do 1949 roku przewodniczył dolnośląskiemu Wojewódzkiemu Komitetowi Żydów Polskich i był jednym z przywódców procesu osiedleńczego. Promotorem pracy Agnieszki jest prof. Marcin Wodziński, kierownik Zakładu Studiów Żydowskich w Instytucie Filologii Polskiej UWr.

Agnieszka studiuje też na Uniwersytecie w Southampton jako stypendystka James Parkes Institute Fellowship for Eastern European Students. W Anglii pracuje nad tym samym zagadnieniem, wykorzystując przede wszystkim materiały źródłowe w języku jidysz. Do Southampton pojechała pierwszy raz dwa lata temu dzięki programowi wymiany Erasmus. Teraz kończy pięciomiesięczną praktykę w bibliotece University College of London, gdzie porządkowała i katalogowała książki w językach jidysz i hebrajskim. (http://www.uni.wroc.pl/wiadomości)

Agnieszka jest absolwentką I LO w Giżycku.

ciąg dalszy artykułu http://www.uni.wroc.pl/wiadomo%C5%9Bci/sylwetki-student%C3%B3w/pierwsza-polska-stypendystka-w-national-yiddish-book-center