Kompetencjeto zespół umiejętności, wiedzy, doświadczenia i zdolności, które umożliwiają skuteczne wykonywanie określonych zadań lub osiąganie określonych celów. Każda kompetencja składa się z: wiedzy, umiejętności, postawy. Zatem osoba uznana za kompetentną to osoba, która potrafi wykorzystać posiadaną wiedzę w celu wykonania jakiegoś zadania lub rozwiązania jakiegoś problemu.
Fizjoterapia to jeden z bardziej wymagających kierunków medycznych, który oferuje absolwentom wiele ścieżek zawodowych. Zapotrzebowanie na usługi fizjoterapeutów jest dziś ogromne. O swojej pracy opowiedziała uczniom klas biologiczno - chemicznych Pani Karolina Olszewska, absolwentka I LO i fizjoterapeutka w Centrum Rehabilitacji i SPA w AZS w Wilkasach Dziękujemy za oprowadzenie po salach rehabilitacji medycznej i przybliżenie toku studiów i charakteru pracy fizjoterapeuty w ośrodku wypoczynkowym.
Plan rozwoju edukacyjno - zawodowego powinien zakładać kilka scenariuszy, które pozwolą ograniczyć ryzyko niepowodzenia. Mogą one obejmować jedną uczelnię lub różne formy kształcenia, jedną branżę zawodową lub kilka zupełnie innych. Zanim jednak te scenariusze (najlepiej z pomocą doradcy zawodowego) opracujemy, dobrze jest się zorientować we własnych zasobach i uzupełnić brakującą w tym zakresie wiedzę. Punktem wyjścia będzie:
Określenie zainteresowań – co lubimy robić, co nas pasjonuje, jakie zajęcia chcemy poznać (czego nowego spróbować, w co się zaangażować)
Uświadomienie sobie własnych umiejętności i swojej wiedzy – w czym jesteśmy dobrzy, co potrafimy, co wiemy (w jakiej dziedzinie orientujemy się najbardziej)
Rozpoznanie wartości – co nas motywuje do działania, co jest dla nas ważne w życiu
Ustalenie swoich predyspozycji, cech osobowości, temperamentu, swoich mocnych i słabych stron – jacy jesteśmy
Poznanie oferty uczelni wyższych i specyfiki zawodów
Dopasowanie swoich umiejętności do istniejących zawodów
W ramach zajęć z doradztwa zawodowego uczniowie klasy 3b odwiedzili lokalną firmę rodzinną, która od blisko 50 lat jest producentem urządzeń grzewczych, sprzedawanych z powodzeniem w Polsce i w wielu krajach europejskich. Wizyta w PPH Kostrzewa całkowicie spełniła nasze oczekiwania - zobaczyliśmy z bliska proces produkcji kotłów peletowych, usłyszeliśmy od przewodnika, p. Łukasza Czerepaka mnóstwo ciekawostek dotyczących ich budowy, a także poznaliśmy strukturę organizacyjną firmy i specyfikę różnych stanowisk pracy funkcjonujących w przedsiębiorstwie. Obserwując pracę różnych działów przekonaliśmy się, że innowacyjność i automatyzacja produkcji spełniająca wymogi ekologii, to konieczne elementy nowoczesnego przedsiębiorstwa. Ogromnie dziękujemy firmie Kostrzewa, w szczególności p. Monice Kostrzewa, p. Wioletcie Wieliczko, p. Agnieszce Sadłos i p. Łukaszowi Czerapakowi za profesjonalną organizację wycieczki. Liczymy na współpracę