olsztyn11 kwietnia Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie zorganizował Dzień Otwarty, który był świetnym powodem, by odwiedzić stolicę Warmii i przyjrzeć się ofercie naszej największej uczelni. Wydarzenie bardzo ważne, wspaniale zorganizowane i goszczące zacne postacie takie, jak choćby Dorota Wellman - znana dziennikarka telewizyjna.
Odwiedzająca UWM klasa IE wraz z towarzyszącymi uczniami starszych klas miała zaplanowaną dodatkową atrakcję w postaci wspaniałego i kreatywnego warsztatu połączonego z wykładem, prowadzonego przez pracownika Wydział Nauk Ekonomicznych UWM pana dr Kamila Kotlińskiego.
Tematem zajęć było euro - wspólna waluta Unii Europejskiej. W trakcie zajęć część uczniów wcieliła się w przedsiębiorców z różnych krajów UE a pewna grupa świadczyła im usługi bankowe związane z przeliczaniem i wymienianiem walut. Dzięki takiemu obrazowemu ukazaniu systemu nasi licealiści mogli zrozumieć istotę działania wspólnej waluty na europejskim rynku i jej różnicę wobec narodowych pieniędzy pozostających w obiegu części krajów Unii Europejskiej. Bardzo dziękujemy za wspaniałe i kreatywne zajęcia.

437551058 928796189041237 688727209784233356 nRelacja z jedzeniem, a także z własnym ciałem bywa trudna, czasem do tego stopnia, że za późno zauważamy niepokojące sygnały, które mogą świadczyć i przyczyniać się do zaburzeń odżywiania. W szkolnym tygodniu promującym zdrowy styl życia mówiliśmy dziś o chorobach związanych z tymi zaburzeniami. Pani dr Maria Chojnowska, specjalistka pediatrii w giżyckim szpitalu przybliżyła uczniom specyfikę anoreksji i bulimii, chorób dotykających nawet dzieci w młodszym wieku szkolnym. Wśród czynników kluczowych dla rozwoju zaburzeń odżywiania znajduje się wiele przyczyn m.in. nieprawidłowe nawyki żywieniowe, presja związana ze społeczno – kulturowymi standardami dotyczącymi sylwetki, uwarunkowania rodzinne czy osobowościowe jak niska samoocena i silna potrzeba osiągnięć itp. W procesie leczenia osoby chorej niezbędne jest podjęcie psychoterapii. Serdecznie dziękujemy pani doktor Marii Chojnowskiej za tak merytoryczne spotkanie.

 

pokoloruj swiat swojego klienta czyli magia psychologii koloruCzy zastanawialiście się, jakich kolorów jest właśnie teraz najwięcej w Waszym życiu? Okazuje się, że barwy mają swoją energię i znaczenie. Warto poznać symbolikę kolorów, którymi się otaczamy i za pomocą których wyrażamy siebie. Dzięki odwiedzinom Pani Od Kolorów, Weroniki Fursewicz ???? otrzymaliśmy wiele wskazówek, które można zastosować, by dodać sobie blasku i mocy ❤️ Żałujemy, że tak szybko upłynął czas spotkania i nie zdążyliśmy zagłębić się w niezwykle ciekawy temat, jakim jest analiza kolorystyczna. Serdecznie zapraszamy Panią Od Kolorów na kolejne tak ciekawe spotkanie.

galeria

 

ptakW wyniku współpracy Stowarzyszenia Miłośników Mazurskiej Przyrody i I Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku powstała Giżycka Młodzieżowa Grupa Ornitologiczna "Podróżniczek". Właśnie dziś odbyły się inauguracyjne zajęcia terenowe. W czasie niemal czterogodzinnego spaceru po Lesie Miejskim młodzi "ptasiarze" zaobserwowali spory zestaw gatunkowy ptaków, m.in. wróble, kopciuszki, makolągwy, rudziki, kowaliki, gągoły, krakwy, śpiewaki, kosy, żurawie, czaple siwe, bociany białe, łabędzie nieme, kanie rudą, grzywacze, siniaki, dzięcioły średnie, dzięcioły duże i wiele innych. Słuchaliśmy głosów grubodziobów, zniczków, kapturek, sosnówek i pierwiosnków. Zlokalizowaliśmy dwa gniazda łabędzi niemych i dwie drążone dziuple przez dzięcioły średnie. Wyprawa była udana. Pierwsze koty za płoty, teraz liczą się tylko ptaki, a nie inne głupoty...

Zadanie marcowe w Szkole Myślenia Pozytywnego 2.0 miało na celu przyjrzenie się lękom oraz motywacji do działania. Zwykle skupiamy się na bolesnej stronie lęku, na tym, co czyni nas nieszczęśliwymi i sprawia, czujemy się bezsilni. Ale lęk ma też swoją pozytywną stronę. Odrobina lęku jest niezbędna dla naszego zdrowia psychicznego, sukcesu w życiu, a nawet przetrwania. Zdrowa dawka lęku pozwala uniknąć zagrożenia i podjąć zdecydowane działania. Lęk staje się niezdrowy dopiero wtedy, kiedy towarzyszy mu nadmierny niepokój albo zbyt częste unikanie sytaucji stresujących. 

Czytaj więcej: Szkoła Myślenia Pozytywnego 2.0 - marzec
434493740 920168136570709 6230997035734079065 nWe wtorek, 26.03.2024 w Szczytnie odbył się półfinał wojewódzki w siatkówce dziewcząt, Licealiada. Reprezentacja naszej szkoły, po zaciętej walce, zajęła II miejsce i uzyskała awans do finału wojewódzkiego.????
Bardzo dziękujemy dziewczętom za piękną grę i gratulujemy sukcesu.????
 
 
 
 
 
 

1Wreszcie jest!!! Ona – wiosna! Wyczekana i wytęskniona! Przywitaliśmy ją dorocznym Koncertem Wiosennym, bo czymże lepiej można wyrazić radość z nadejścia cieplejszych dni? Nasi utalentowani uczniowie – instrumentaliści, piosenkarze i tancerze, dali z siebie wszystko, aby zgromadzona brać uczniowska poczuła wiosenny nastrój! Dziękujemy im oraz wszystkim, którzy przygotowali ten występ, a szczególnie pani Edycie Organek za opiekę nad świeżo powołanym „High School Band”!!!

 galeria

 

 

 

 

434134858 916142293639960 7535072930252725678 nPragniemy, aby nasza szkoła była miejscem wspierającym rozwój ucznia. Aby młody człowiek, który tu przychodzi, mógł rozwijać swój potencjał w atmosferze poczucia bezpieczeństwa i zrozumienia. Dlatego szkolimy się w zakresie metody, która rezygnuje z porównywania i oceniania, a wspiera motywację do nauki oraz umiejętność praktycznego rozwiązywania problemów. Wciąż pogłębiamy naszą wiedzę w zakresie efektywnego nauczania.

 

 

 

qwertyuUczniowie pierwszych klas uczestniczyli w marcu w programie profilaktycznym NOE, którego celem było skłonienie młodych ludzi do refleksji na temat zagrożeń wynikających z uzależnień i promowanie zdrowego stylu życia. Prowadzący, Ewa Kowalczyk, Lilla Harasim i Piotr Pułjanowski uświadomili młodzieży konsekwencje picia alkoholu i korzystania z innych substancji psychoaktywnych, omówili zjawisko współuzależnienia oraz wpływu środków zmieniających świadomość na relacje z innymi ludźmi. Zachęcając do asertywności skłonili uczniów do odpowiedzi na pytanie o to, czy w przyszłości są gotowi do przyjęcia postawy abstynenckiej. Program został w całości sfinansowany przez Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku.

 

powtTo już 11 edycja Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego "Powtórka przed Maturą" dla uczniów szkół średnich powiatu giżyckiego! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za tak liczne przybycie i nauczycielom za zaangażowanie się w organizację i przygotowanie swoich uczniów. Angielska gramatyka i słownictwo nie są nam obce. Wyniki już wkrótce????

 

 

 

 Za nami trzy lekcje Treningu Uważności, realizowanego na podstawie autorskiego programu Michaela Sandersona, założyciela Akademii Mindfulness w Warszawie. Uczestnicy kursu są coraz bliżej uważności podążając za oddechem, rozumiejąc wartość wizualizacji jako umiejętności pomocnej w przygotowaniu się do trudnych sytaucji w życiu codziennym. Wsłuchiwanie się w język swojego ciała to kolejne zadanie tygodniowe, które ćwiczą kursanci, by lepiej interpretować sygnały wewnątrz ciała i te działające na nas z otoczenia! Osoby zainteresowane udziałem w kolejnej edycji TU mogą zapisać się osobiście w s. 103 lub w dzienniku Librus.     

 

6Nasza reprezentacja na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności Destination Imagination: Julia Grzybalska, Maria Stanke, Jakub Grzybalski, Szymon Grzybalski, Bartosz Walasiewicz i Jędrzej Jusis.

Trenerką grupy jest Pani Joanna Kempa.

galeria

 

 

 

Kreatywność pomaga nam skutecznie radzić sobie w sytuacjach trudnych i nieoczekiwanych, poszerzając nasze horyzonty myślowe i umożliwiając elastyczne podejście do rozmaitych wyzwań. To nie tylko umiejętność artystycznego wyrażania się, lecz kluczowy element skutecznego funkcjonowania w dynamicznym świecie, w którym napotykamy na coraz bardziej złożone problemy wymagające innowacyjnych rozwiązań. Dlatego też w styczniu i lutym skupiliśmy się na ćwiczeniu tej umiejetności podczas zajęć wychowawczych. Pod opieką p. Elżbiety Wojciulewicz i p. Karola Kępki młodzież miała możliwość wypróbować kreatywne myślenie w praktycznych zadaniach zaplanowanych do realizacji przez Instytut Edukacji Pozytywnej. 

 

sdxcfvghjkSpotkanie maturzystów z p. Anną Januszko ???? doradcą zawodowym w Powiatowym Urzędzie Pracy w Giżycku jest okazją, by poznać zakres działania urzędu, rodzaj usług i form aktywizacji zawodowej skierowanych do osób, które zarejestrują się w urzędzie. Młodzież uzyskała informacje o zasadach rejestracji, korzyściach z tego wynikających i dokumentacji wymaganej do rejestracji osoby bezrobotnej. Uczniowie dowiedzieli się też o możliwościach zdobycia dotacji na prowadzenie działalności gospodarczej. Dziękujemy PUP za współpracę i mamy nadzieję, że otrzymane dziś wskazówki okażą się przydatne młodym ludziom w wejściu na rynek pracy.

 

 

1Dzięki wykładowcom z Anglistyka UWM uczniowie naszej szkoły oraz zaproszeni goście z II Liceum Ogólnokształcące im. Gustawa Gizewiusza w Giżycku oraz ????????????????????????????????Liceum Ogólnokształcące im. gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie mieli okazję wziąć udział w warsztatach językowych w ramach Dnia Filologii Angielskiej. Można było posłuchać pięknej anglielszczyzny w wykładach prowadzonych przez Mateusza Bogdanowicza-który mówił o komiksach
czy Xero Brothers Jacek Łagun oraz Czesław Kiński - którzy tłumaczyli znaczenie komunikacji ludzkiej w relacjach.
Dziękujemy za tak liczne przybycie i See you NEXT YEAR!!!
galeria
 
 

431490046 908466564407533 1929299625068964613 nW ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa odbył się w naszej szkole konkurs pod tytułem " Tę książkę Ci polecam"
Z przyjemnością publikujemy nagrodzoną recenzję autorstwa Amelii Jungiewicz, ucz. kl 2c.
Przypominamy, że w ramach realizowanego projektu zakupiliśmy do biblioteki szkolnej ponad 300 współczesnych bestselerów wybranych przez młodzież. Zapraszamy do biblioteki! ????

"Promyki słońca rozświetlają niebo po burzy i ogrzewają nasze ciała, gdy dzieje się źle. Jednak cudownie jest mieć Promyczka w ludzkiej postaci, który rozświetli każdy dzień..."

,,Promyczek" autorstwa Kim Holden to niezwykle poruszająca i inspirująca powieść, która w sposób głęboki i prawdziwy opowiada o ludzkich życiowych trudnościach. Porusza temat samotności, miłości oraz straty. Mowa w niej także o depresji i zaburzeniach odżywiania, o przemocy wobec osób homoseksualnych...i o odnalezieniu światła nawet w najciemniejszych chwilach życia.

Czytelnik, zagłębiając się w lekturze, ma okazję doświadczyć różnych emocji - zarówno radości, wzruszenia, nadziei na lepsze jutro, ale i poczucia niesprawiedliwości, bezradności, zwyczajnej niemocy. Z każdą przeczytaną kartką angażujemy się coraz mocniej w historie bohaterów i przeżywamy ich życie wspólnie z nimi...

Główną bohaterką jest Kate, kochająca życie.

„Przeżywajcie każdy dzień, jakby był Waszym ostatnim. (...) Bądźcie spontaniczni. Życie ma zbyt wiele reguł, schematów i wymagań."

i kochająca ludzi

„Ona nie tylko szuka ich jasnych stron... ale nimi żyje."

Z każdego człowieka potrafi wyciągnąć jego dobre cechy, przełamuje wszelkie słabości i zaraża optymizmem...

„Masz przed sobą wspaniałe życie. Przeżyj je co do minuty. Zacznij już teraz."

Nadchodzi jednak czas kiedy Kate zaczyna gasnąć a tajemnica, którą skrywa w sercu, pociąga więcej ofiar niż ona sama (...)

Fundacja Dbam o Mój Zasięg serdecznie zaprasza rodziców oraz nauczycieli na bardzo ważne spotkanie. Już w najbliższy poniedziałek 18 marca 2024 roku o godzinie 19:00 -20:30 Fundacja Dbam o Mój Zasięg  odbędzie się webinar pt. DOBRE RELACJE JAKO FUNDAMENT ZDROWIA PSYCHICZNEGO. Link do spotkania znajduje się tutaj: > [3]

Liczba miejsc ograniczona do 2000 osób. Webinar poprowadzi Karolina Wysokińska-Zakrzewska Psycholog, logopeda. Pracownik Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Gdyni oraz Katedry Psychologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Zajmuje się diagnozą psychologiczną dzieci i młodzieży, psychoedukacją oraz profilaktyką zdrowia psychicznego, prowadząc warsztaty dla dzieci i młodzieży, szkolenia dla nauczycieli i specjalistów szkolnych oraz prelekcje dla rodziców. Realizatorka rekomendowanych programów profilaktycznych „Przyjaciele Zippiego”, „Trzy koła”, „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” oraz "Tutoring szkolny-program pedagogiki dialogu".

profilaktykaPiłeś? – nie jedź! - pod takim hasłem 23 lutego 2024 r. p. Mirosław Boć wspólnie z przedstawicielem Powiatowej Komendy Policji oraz przedstawicielkami Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku, przeprowadził lekcję edukacyjno – profilaktyczną > adresowaną do uczniów klas 3a, 3b, 3c, 3d, 2b naszej szkoły, związaną z tematyką alkoholu w ruchu drogowym.
Pan Mirosław Boć przedstawił prezentację o skutkach jazdy pod wpływem alkoholu, rozwiązaniach formalno - prawnych dotyczących omawianych zagadnień, a pracownicy CPUiIS zaproponowali obecnym na tej lekcji ćwiczenia z użyciem alkogoogli. Wszyscy uczestnicy tej akcji otrzymali materiały edukacyjne związane tematycznie z lekcją.
Poruszane tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, czego dowodem była wręcz absolutna cisza na sali i ich czynny udział w eksperymentach z alkogooglami.
galeria