d13 grudnia 1981 roku to data, która do dziś elektryzuje niejednego Polaka. Dla osób młodych to na szczęście tylko jedna z wielu dat trudnej historii naszej ojczyzny, ale dla naszych rodziców czy dziadków ma zdecydowanie ciemniejszy odcień, gdyż wgryzła się boleśnie w ich biografie.

Uczniowie przypomnieli w artystycznej odsłonie, jak wyglądały te smutne i tragiczne dni walki o godną codzienność i wolność, której tamten system nie dawał. W auli unosił się duch wielkiego barda tamtych dni, Jacka Kaczmarskiego, lecz popłynęły też dźwięki "Psalmu stojących w kolejce" Krystyny Prońko, czy "Jest już ciemno" Andrzeja Kołakowskiego. Przedstawienie przygotowali uczniowie klas IIIa, IIIb, Ie i Ig, pod kierunkiem pana Mirosława Sroki.