Tegoroczne hasło towarzyszące obchodom Światowego Dnia Zdrowia - "Zdrowie dla wszystkich" - stało się dobrą okazją, by poświęcić więcej uwagi własnemu samopoczuciu i zrobić coś konkretnego dla zdrowia. W szkolną akcję promującą hasło WHO włączyła się cała społeczność szkolna i zaproszeni goście.
Uczniowie klasy 1d i 3b od rana przygotowywali owocowe i warzywne przekąski, herbaty ziołowe i świeżo wyciskane soki. W auli szkolnej odbyły się wykłady poruszające tematy związane ze zdrowym stylem życia. Najpierw spotkanie z Panią Katarzyną Łatacz, oligofrenopedagogiem w PORE w Giżycku oraz specjalistką do spraw promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej, podczas którego staraliśmy się uzyskać odpowiedź na pytanie, jak odżywiać się zdrowo. Pani Kasia zwróciła uwagę, że rozpowszechnione w internecie informacje na temat różnego rodzaju diet i odchudzania mogą być ze sobą sprzeczne i mało rzetelne, a niektóre z nich mogą być niezgodne z prawdą. Dietetyka staje się więc ważną dziedziną wiedzy, pomocną w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym.
Kolejny wykład skłaniał do refleksji, jakie nasuwają się, gdy postawimy pytanie: "Czy jestem zdrowy/a?". Pani Mirosława Czetyrbok, polonistka w naszym liceum tym razem stanęła w nowej roli podejmując temat zdrowia jako dobrostanu fizycznego, umysłowego i społecznego. Rozważania dotyczyły tego, czy zdrowie jest tylko brakiem choroby, czy może jesteśmy w stanie, mimo subiektywnych czasem dolegliwości, wypełniać codzienne obowiązki. Ostatni wykład tego dnia poruszał zagadnienie satysfakcji z życia w kontekście niezmienności ludzkiego temperamentu.Temat przybliżył nam Pan Robert Kwiatkowski, szkolny psycholog.
Dzięki wsparciu Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Giżycku można było też zbadać ciśnienie krwi oraz – przy pomocy smokolajzera – ilość tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Na spotkaniu z Panią Adrianą Banaszkiewicz - Gałas z giżyckiego Sanepidu, uczniowie klasy 2b mogli doświadczyć niekomfortowych reakcji zakładając narkogogle i alkogogle. Dużą atrakcją był trening z Panią Marią Bielińską, która zmobilizowała zgromadzonych na boisku szkolnym do intensywnej aktywności fizycznej!
Kontynuacją rozważań o zdrowiu było wtorkowe spotkanie z Panem Karolem Radywoniukiem, mgr farmacji i absolwentem liceum. Blisko 20 procent populacji jest uzależniona od leków przeciwbólowych. Polacy znajdują się w światowej czołówce narodów zażywających leki przeciwbólowe. Zjawisko to jest coraz częściej spotykane ze względu na dużą dostępność tych środków farmaceutycznych.
Nie zabrakło również emocji konkursowych. W szkolnym quizie wiedzy o zdrowiu sześcioro uczniów wykazało się zarówno wiedzą z zakresu zdrowia, jak i szybkim refleksem w nadsyłaniu odpowiedzi! Gratulujemy wszystkim uczestnikom. Organizatorkami szkolnej akcji były P. Elżbieta Wojciulewicz, P. Julita Zawadzka i P. Wiesława Jedut.